لطفا در صورت پاسخگو نبودن تماس‌ در پیام رسان‌های مختلف پیام خود را ارسال نمایید.

 • English
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

راه های تماس با ما   ←

۱۱۶ ۱۰ ۶۰ ۰۹۱۰

و

۰۲۱-۲۸۴۲۴۱۷۱

بیارکالا تولید و تامین کالای صنعتی و ابزار دقیق

با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و ارائه محصولات و خدمات

کالیبراسیون فلومتر

کالیبراسیون فلومتر یکی از خدمات سایت بیار کالا است.

پس از کالیبره شدن تجهیز شما برای آن گواهی معتبر کالیبراسیون ۱۷۰۲۵ صادر خواهد شد.

عمل کالیبره دبی سنج شما، هم  در آزمایشگاه کالیبراسیون فلومتر پیشرفته شرکت و هم  در محل مشتری قابل انجام است.

 متخصصان مربوط به کالیبراسیون انواع فلومتر ها با تجربه بالای خود در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

تماس با آزمایشگاه کالیبراسیون فلومتر

کالیبراسیون فلومتر چیست؟

در عمل کالیبراسیون، فلومتر مورد نظر با فلومتر مرجع که از طریق سازمان تایید صلاحیت ایران گواهی تاییدیه دریافت کرده است، مقایسه می‌شود. سپس میزان خطای دستگاه مشخص و تنظیمات لازم روی آن اعمال می‌گردد.

چرا باید فلومتر کالیبره شود ؟

همانطور که می دانید فلومتر یک دستگاه اندازه گیری می باشد . در صنایع مختلف از این دستگاه‌ها جهت اندازه گیری میزان سیالات عبوری از لوله ها با جنس های مختلف استفاده می شود. این تجهیز دارای انواع مختلفی می باشند و از روش های متفاوتی جهت اندازه گیری میزان سیال عبوری از لوله استفاده می نمایند. اما به طور کلی هدف همه آن ها اندازه گیری سیال عبوری از یک لوله با سایز مشخص در بازه ی زمانی خاص می باشد. 

برای اینکه این دستگاه وظیفه خود را به خوبی انجام دهد نیاز است تا دقت کافی را داشته باشد . در واقع در زمان خرید دستگاه دبی سنج، بر روی آن عددی مبنی بر میزان دقت اندازه گیری آن نوشته شده است . این میزان معمولا به صورت %FS که به معنی درصد از مقیاس کلی می باشد است. 

به طور مثال اگر دقت اندازه گیری یک دستگاه فلوسنج ۱ درصد FS باشد می توان این گونه در نظر گرفت که ممکن است  این دستگاه به مقدار – و + ۱ درصد از میزان حد بالا و حد پایین دچار خطا گردد. 

اما اگر میزان خطای دستگاه بر اثر عواملی چون گذشت زمان ، تغییر دمای محیط و سیال ، ضربات مکانیکی و الکترونیکی و دیگر عوامل محیطی افزایش یابد در اصطلاح فلومتر از کالیبره خارج شده و نیاز به کالیبراسیون دارد. 

در این حالت با توجه با روش های رایج کالیبره و استفاده از فلومتر های مرجع می توان دستگاه های سنجش دبی را کالیبره نمود. 

معمولا هر دستگاه در  چنده  نقطه مختلف مورد آزمایش قرار می گیرد و تمامی این نقاط در گواهی کالیبراسیون دستگاه ثبت می گردد. 

در ادامه به توضیح چگونگی انجام این روش ها اشاره خواهیم نمود. 

کالیبراسیون فلومتر

فلومتر مرجع چیست؟

دبی سنج مرجع به دستگاهی گفته می شود که از طریق سازمان تایید صلاحیت ایران گواهی فلومتر مرجع را دریافت نموده است. 

با توجه به اینکه رقم اندازه گیری در این دستگاه ها دقیق و قابل قبول بوده، در نتیجه می توان از آن ها جهت صحه دیگر دستگاه ها استفاده نمود. 

کالیبراسیون فلومتر مغناطیسی

فلومتر های مغناطیسی بر اساس سنجش شار مغناطیسی در اطراف محیط لوله می توانند میزان سرعت سیال را محاسبه نمایند. 

در برخی موارد بر اثر عوامل خارجی ، ضربه ، دما  و ایجاد محیط مغناطیسی دیگر یا بر اثر گذر زمان ممکن است میزان ایجاد شار مغناطیسی با آنچه که در کارخانه کالیبره شده دچار تغییراتی شود. 

به این منظور جهت تنظیم ضریب خطای این تجهیز آن را در مسیر فلومتری مرجع قرار می دهند و میزان خطای موجود در آن را از طریق تنظیمات داخلی دستگاه مشخص می نمایند. 

پس از وارد شدن تنظیمات خطای دستگاه ، دبی سنج دوباره به میزان خطای مورد نظر می رسد و می توان از آن استفاده نمود. 

کالیبراسیون فلومتر التراسونیک

همانطور می دانید فلومتر های التراسونیک قابلیت جا به جایی سنسور را بر روی لوله یا کانال اندازه گیری را دارند. از این رو ممکن است با جا به جایی سنسورشان میزان دقت اندازه گیری آن ها دستخوش تغییراتی شود. عواملی که این جا به جایی را یجاد می نماید می تواند ضربه و دما ( انبساط و انقباض ) باشد. 

جهت کالیبره این دستگاه، آن را نیز در مسیر یک فلومتر مرجع قرار می دهند و  با توجه به مقادیر اندازه گیری شده در نقاط مختلف به تنظیمات کالیبره دستگاه ضریب خطا را وارد می نمایند. همچنین برای رسیدن به دقت بالاتر و افزایش کیفیت سیگنال بین دو سنسور آن ها را جابه جا نموده و دبی سنج را کالیبره می نمایند. فلومتر التراسونیک پرتابل و انواع دیگر این تجهیز نیز شامل این دسته بندی می‌شود. این نوع برای انواع سیالات مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال برای کالیبراسیون فلومتر گاز نیز از یک دبی سنج التراسونیک استفاده می‌شود.

کالیبراسیون فلومتر مکانیکی و عقربه ای

کالیبره این نوع فلومتر ها به مراتب ساده تر از انواع دیگر می باشد. این دبی سنج ها فاقد هر گونه تنظیمات نرم افزاری در نمایشگر های عقربه ای شان هستند و تنظیمات کالیبراسیون آن ها از طریق پیچ تعبیه شده بر روی عقربه آن ها و قرار دادن عقربه بر روی مقدار صحیح انجام می شود . 

 

کالیبراسیون سیگنال خروجی

دستگاه های اندازه گیری علاوه بر نمایش رقم اندازه گیری شده بنا بر نوع طراحی و نیاز دارای انواع سیگنال خروجی می باشند . از جمله این سیگنال ها می توان به موارد زیر اشاره نمود : 

 • ۴ الی ۲۰ میلی آمپر
 • RS485 
 • ۰ الی ۵ ولت 
 • HART
 • و… 

جهت کالیبره این سیگنال از طریق دستگاه های اندازه گیری از جمله ولت متر و آمپر متر های بسیار دقیق و یا مبدل های سیگنال می توان سیگنال خروجی را اندازه گیری و کالیبره نمود.

خدمات آزمایشگاه کالیبراسیون فلومتر

فلو سیالات در انواع مختلف مایعات و گازها اندازه گیری می‌شود. اندازه گیری به صورت جرمی و حجمی انجام می‌شود و مکانیزم‌های متفاوتی دارند. مغناطیسی، ورتکس، التراسونیک، اختلاف فشاری، پیستونی و… از انواع آن‌ها هستند. کالیبراسیون دبی سنج به دو صورت جرمی و حجمی برای آن‌ها انجام می‌شود.

کالیبراسیون در واقع مقایسه با یک مقیاس مشخص شده یا استاندارد و سپس تنظیم آن بر اساس همان مقیاس از پیش تعریف شده است. دبی سنج‌ها بعد از تولید باید کالیبره شوند تا با استاندارد مورد نظر مطابقت داشته باشند. معمولا تولیدکنندگان دبی سنج‌ها را برای عمل کالیبراسیون به آزمایشگاه کالیبراسیون فلومتر ارسال می‌کنند و یا اگر تجهیزات لازم را داشته باشند این کار را خودشان انجام می‌دهند. استانداردها می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در برخی از کشورها مانند امریکا استاندارد NIST مورد قبول می‌باشد. برای کشورهای اروپایی استاندارد آزمایشگاه Van Swinden مورد قبول است.

علاوه بر این، کالیبراسیون دوره‌ای فلومتر نیز انجام می‌شود. دستگاه‌هایی که در حال استفاده هستند هر چند وقت یکبار باید بررسی شوند. این کار را انجام می‌دهند تا از ارائه نتایج و اندازه گیری‌های اشتباه جلوگیری شود.

می‌توان گفت در همه زمینه‌ها برای اندازه گیری فلو نیاز به دقت بالا وجود دارد. اما برای برخی از سازمان‌ها و زمینه‌های کاری دقت بالا امر بسیار حیاتی می‌باشد. برای مثال در صنایع پتروشیمی و نفت و گاز برای اینکه دقت اندازه گیری حفظ شود دریافت خدمات کالیبره کردن فلومتر از اهمیت بالایی برخوردار است.

کالیبراسیون مجدد فلومتر

همانطور که گفته شد یکی از اقدامات بعد از تولید این تجهیز، کالیبره کردن است. اما بعد از استفاده از آن نیز نیاز به دریافت  خدمات کالیبراسیون مجدد نیز وجود دارد. دبی سنج کار کرده باید دوباره با استاندارهای موجود مقایسه شود و با آن مطابقت داشته باشد تا دقت اندازه گیری را در سطح بالایی حفظ کند.

این اقدام همان کالیبره کردن مجدد فلومتر است که امری ضروری برای کلیه حوزه‌های کاری محسوب می‌شود. بسته به نوع تجهیز و تعداد دفعات استفاده از آن مدت زمان مشخصی برای کالیبره شدن دارد. برای این کار می‌توانید با کارشناسان ما تماس برقرار کنید تا در این خصوص شما را راهنمایی نمایند.

ویدیویی از کالیبراسیون فلومتر

انواع کالیبراسیون فلومتر

این عمل به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • مستر: در این روش از یک فلومتر کالیبره شده بر اساس استانداردهای بین المللی استفاده می‌شود. که به آن فلومتر مستر گفته می‌شود. تجهیز موردنظر را با این تجهیز مستر مقایسه می‌کنند. هر دو تجهیز به صورت سری با هم قرار  داده می‌شوند. زمانی که حجم ثابتی از مایع در جریان است نتایج هر دو دریافت می‌کنند. به این ترتیب تجهیز مورد بررسی را کالیبره می‌کنند تا با تجهیز مستر تطابق داشته باشد.
 • پیستون پروور: پیستون پروور یک دستگاه استوانه‌ای با قطر داخلی از پیش تعریف شده است که از مقایسه تجهیز مورد بررسی و این پیستون طی عملیات مشخص، کالیبره انجام می‌شود. برای دستگاه‌هایی که به دقت بالا نیاز دارند مانند فلومتر التراسونیک بسیار مناسب است.
 • گرانشی: این روش از دقیق‌ترین روش‌ها است. برای دبی سنج مایعات بسیار مناسب است. 

هزینه کالیبراسیون انواع فلومتر چقدر است؟

تعیین قیمت کالیبراسیون فلومتر بستگی به مواردی از قبیل نوع و مدل آن و ویژگی‌های تجهیز دارد. به همین دلیل شما با ثبت سفارش و یا با تماس با کارشناسان ما می‌توانید از قیمت‌ها مطلع شوید.

تصاویری از ارائه خدمات کالیبراسیون فلومتر توسط تیم بیارکالا

چرا برای کالیبراسیون فلومتر بیارکالا را انتخاب کنیم؟

برای ارتباط با کارشناسان بیار کالا از طریق شماره‌های زیر اقدام نمایید.

۱۰ پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   بله تجهیزات و امکانات لازم برای کالیبراسیون فلومتر با سیالات مختلف موجود است. برای دریافت اطلاعات بیشتر هم می‌توانید با شماره‌های ذکر شده در محتوا با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

  1. سلام دوست عزیز و وقت بخیر
   کالیبراسیون با فلومتر General Electric Panametrics PT878GC انجام می‌شود. برای دریافت قیمت به شماره واتساپ موجود پیام دهید تا بر اساس درخواست شما قیمت اعلام گردد.

  1. سلام دوست عزیز، بله انجام میشه. برای کالیبراسیون فلومتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه: ۴ / ۵. تعداد رای: ۱

شما هنور رای ندادید.

×

برای شروع گفتگو از طریق Whatsapp روی نام کارشناس کلیک کنید

×