اصول اندازه گیری فلومتر مغناطیسی

اصول اندازه گیری فلومتر مغناطیسی

اصول اندازه گیری فلومتر مغناطیسی یکی از سوالات شما هنگام خرید و یا کار با این تجهیز است. در این محتوا قصد داریم روش اندازه گیری فلومتر مغناطیسی را به صورت کامل شرح دهیم.

ما در این مقاله به تمام سوالات شما پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

اصول اندازه گیری فلومتر مغناطیسی چگونه است

فلومتر الکترومغناطیسی یک دبی سنج حجمی است. موارد استفاده آن بیشتر در صنایع آب و فاضلاب می‌باشد. در واقع در شرایطی که افت فشار کم و هدایت مایع نیاز باشد، استفاده می‌گردد. این دستگاه به صورت ثابت استفاده می‌شود . هیچ قطعه متحرکی ندارد.

و اما سوال اصلی اینکه اصول اندازه گیری فلومتر مغناطیسی چیست؟ این تجهیز از قانون القای فارادی کمک می‌گیرد و بر اساس آن اندازه گیری دبی را انجام می‌دهد.

قانون فارادی می‌گوید اگر یک محیط رسانا از میدان مغناطیسی B عبور کند ولتاژی به اندازه E ایجاد می‌شود. این ولتاژ با سرعتی به اندازه V متناسب است. همچنین طول رسانا و چگالی میدان تاثیرگذار می‌باشد.

اصول اندازه گیری فلومتر مغناطیسی

روش اندازه گیری فلومتر مغناطیسی چیست

در تکمیل توضیحات بالا اصول اندازه گیری فلومتر مغناطیسی را شرح می‌دهیم. همانطور که گفته شد یک میدان مغناطیسی به لوله وارد می‌شود که از این طریق یک اختلاف پتانسیلی ایجاد می‌شود. این اختلاف پتانسیل متناسب با سرعت ایجاد شده است. سیال در لوله رسانا و سطح لوله نارسانا می‌باشد.

مایکل فارادی اهل انگلیس این قانون را کشف کرد. در واقع رابطه میان یک رسانا و میدان مغناطیسی را بیان می‌کند. مایکل فارادی از یک آهنربا و سیم پیچ برای انجام آزمایش استفاده کرد. او دریافت که شار مغناطیسی عبوری از سیم پیچ در حال تغییر است و یک نیروی محرکه در سیم پیچ القا می‌شود. در نتیجه این آزمایش قوانین زیر را تعیین کرد:

  • با تغییر میدان عبوری از سیم پیچ، نیروی محرکه الکتریکی و جریان الکتریکی در مدار القا می‌شود.
  • مقدار نیرو محرکه القا شده در سیم پیچ با تغییرات شار مغناطیسی متناسب است.

این پدیده فیزیکی در این فلومتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همینطور در بسیاری از ژنراتورها، الکتروموتورها، ترانسفورمترهای الکتریکی و… از این قانون استفاده می‌شود.

اصول اندازه گیری فلومتر مغناطیسی

فلومتر الکترومغناطیسی

همانطور که گفته شد این تجهیز قطعه متحرکی ندارد و در برابر جریان سیال مانعی ایجاد نمی‌کند. همچنین نیازی به دانسیته و ویسکوزیته سیال ندارد پس برای دبی سنجی دوغاب و مایعات خورنده استفاده می‌شود.

در ادامه اصول اندازه گیری فلومتر مغناطیسی باید بدانیم که افت فشار در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد زیرا مانعی بر راه جریان قرار ندارد. اما برای اندازه گیری دبی گازها مناسب نیستند. زیرا در این روش اندازه گیری رسانایی الکتریسیته باید کم باشد. سیال باید رسانای الکتریسیته و غیر مغناطیسی باشد.

در این تجهیز اگر سیال رسانایی بالایی داشته باشد از میدان ثابت و اگر زسانایی کمی داشته باشد از میدان متناوب استفاده می‌شود. به صورت کلی از این دستگاه بیشتر برای اندازه گیری دبی سیال مایع استفاده می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

برای شروع گفتگو از طریق Whatsapp روی نام کارشناس کلیک کنید

×